Katyń... ocalić od zapomnienia

,, Przez pół wieku nie było pomnika 
Była miłość i pamięć i żal -
Przez pół wieku nie było prawdy 
Była wiara i bezkresna dal..”

 

W 2007 r. Sejm RP  w hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD (na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r.), ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

W tym dniu, co roku, społeczność naszej szkoły w sposób szczególny oddaje cześć wszystkim rozstrzelanym m.in. w Katyniu, Miednoje, Charkowie.  

W 2014 r. szkoła  przystąpiła do ogólnopolskiego programu ,,Katyń… ocalić od zapomnienia”. Celem programu jest uhonorowanie Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez umieszczanie pamiątkowych tablic i sadzenie Dębów Pamięci. Każda tablica  i każdy  Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie. Nasza tablica,  ufundowana  przez Prezesa Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej okręgu lubelskiego, p. Lecha Marczaka  oraz Dąb Pamięci posadzony 17 września 2015r. przed budynkiem szkoły, upamiętnia postać puławskiego aptekarza, porucznika rezerwy Zygmunta Stanisława Gawdzika, który został  zamordowany przez Rosjan w 1940 r. w Charkowie.

 

Co roku, w kwietniu społeczność naszej szkoły spotyka się na uroczystym apelu, by wysłuchać prelekcji zaproszonych gości oraz obejrzeć montaż słowno-muzyczny. Dodatkowo uczniowie klas pierwszych uczestniczą w spotkaniach  z p. Zbigniewem Kiełbem z Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta w Puławach dział Muzeum Czartoryskich,  podczas których poznają założenia programu i poszerzają swą wiedzę na temat Zbrodni Katyńskiej.

 Z uwagi na pandemię i związane z nią ograniczenia tegoroczne uroczystości nie mogły się odbyć,  ale pamięć o Zbrodni Katyńskiej jest wciąż w nas żywa. 

 

                                                                                    Agnieszka Reda, Marek Lasota

Powrót na początek strony