OBCHODY ROKU NORWIDA W NASZEJ SZKOLE

Cyprian Kamil Norwid to pisarz, rzeźbiarz, malarz i filozof, często uznawany za ostatniego z czterech najważniejszych polskich poetów romantycznych. Jednak jego twórczość jest zaliczana przez wielu historyków literatury do klasycyzmu i parnasizmu.

Poeta większą część życia spędził za granicą, żyjąc w nędzy. Jego twórczość, trudna do zrozumienia dla ówczesnych odbiorców, została zapomniana po jego śmierci. Dopiero w okresie Młodej Polski odkryto te dzieła i zaczęto się nimi zachwycać. 

Rok 2021 został ogłoszony Rokiem Norwida. 21 września minęło dwieście lat od jego urodzin. Z tej okazji, w całej Polsce, podjęto różnorakie inicjatywy i projekty, a także odbyło się wiele wydarzeń.

Uczniowie naszej szkoły również uczcili tę rocznicę. Uczestniczyli w lekcjach poświęconych poecie, oglądali prezentacje i rozwiązywali quizy. Ponadto brali udział w konkursach plastycznym oraz literackim pt. „Co wiesz o Norwidzie?” zorganizowanym przez bibliotekę szkolną. W zmaganiach konkursowych najlepsza okazała się Klaudia Eciak z klasy 3d. Chętnie obejrzeli  wystawę i wysłuchali wykładu poświęconego Cyprianowi Kamilowi Norwidowi w Bibliotece Miejskiej w Puławach. Były to bardzo ciekawe doświadczenia, które pozwoliły lepiej poznać tego wspaniałego artystę.

Tak spotkanie z Norwidem opisały uczennice klasy 3bp LO: 

"Będąc w Bibliotece Miejskiej, udało nam się bliżej poznać życiorys Cypriana Kamila Norwida. Najbardziej spodobało nam się to, że pani, która nam o nim opowiadała skupiała się na przeżyciach i życiu codziennym poety, a nie na datach, które często trudno zapamiętać. Po wykładzie oglądaliśmy wystawę, dotyczącą Norwida - wiecznego pielgrzyma. Zaintrygowały nas jego wiersze i zdjęcia, ukazane na plakatach. Cieszymy się, że mieliśmy okazję zagłębić się w jego życie."

                                                                                                           Anna Dymek

Powrót na początek strony