#Szkoła pamięta

Już po raz czwarty nasza szkoła wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. W tym roku naszą uwagę skupiliśmy na wzmacnianiu pamięci o ważnych nas osobach – patronie naszej szkoły, nauczycielach, którzy już odeszli z naszej społeczności i żołnierzach walczących na terenie ziemi puławskiej. Jak w poprzednich latach, również w tym roku członkowie Szkolnego Koła Turystycznego odwiedzili cmentarz w Końskowoli, na którym spoczywa Patron szkoły – Franciszek Dionizy Kniaźnin. Złożeniu kwiatów i zapaleniu znicza towarzyszyła również rozmowa na temat wartości istotnych dla Kniaźnina i każdego z nas, czyli prawdy, dobra, piękna, szacunku dla innych i patriotyzmu. Szczególnie ważne dla wielu uczniów były także odwiedziny grobów nauczycieli, których jeszcze nie tak dawno spotykali na szkolnych korytarzach, a których pożegnaliśmy w ostatnich miesiącach – p. Agnieszki Leonarcik i p. Macieja Zwolskiego. Warto też podkreślić, że pamiętamy nie tylko o tych, którzy odeszli w tym roku, ale o wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób byli związani z naszą szkołą – to na ich grobach zostały postawione symboliczne znicze potwierdzające pamięć o nich samych i ich dokonaniach.  Ostatnim działaniem wpisującym się w akcję „Szkoła pamięta” było porządkowanie opuszczonych grobów na cmentarzu przy ul. Piaskowej oraz refleksja nad istotą poświęcenia dla Ojczyzny przy Krzyżu Katyńskim, na miejscu straceń przy murze cmentarza oraz przed pomnikiem ku pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej.

Cześć ich pamięci.