160 rocznica wybuchu powstania styczniowego

W mroźną noc z 21 na  22 stycznia 1863 roku , ok 6 tysięcy słabo uzbrojonych Polaków, zaatakowało wojska rosyjskie stacjonujące w Królestwie Polskim.
Ten jeden z kilku w XIX wieku zrywów niepodległościowych spowodowany był  branką -przymusowego poboru do wojska carskiego. Tak rozpoczęło się trwające  ok. 15 miesięcy powstanie styczniowe. Przez szeregi powstańcze przewinęło się ponad 200 tysięcy ludzi. Wobec dużej przewagi militarnej zaborcy i biernej postawy państw zachodnich, powstanie zakończyło się klęską. Ale ziarno wolności rzucone w polską ziemię wydało owoc. Niepodległość została wywalczona w następnym pokoleniu. Dożyło jej również wielu bezpośrednich uczestników powstania styczniowego, u schyłku swojego życia. Szczególnym szacunkiem darzył ich jeden z ojców niepodległości – Józef Piłsudski.

Nasze pokolenie, żyjące w wolnej Polsce winno Im cześć i pamięć. Nie chodzi o kultywowanie klęsk narodowych. Chodzi o wdzięczność dla tych, co nieśli Polskę w swoich sercach i dla Niej składali najcenniejszą daninę – własne życie. Jak napisała wybitna pisarka Eliza Orzeszkowa: Gloria victis – chwała pokonanym.

22 stycznia 2023roku w  kościele pod wezwaniem św. Brata Alberta odbyła się piękna uroczystość upamiętniająca rocznicę wybuchu powstania. Udział w niej wzięli najwyżsi przedstawiciele władz miasta Puławy na czele z Prezydentem i Przewodniczącą Rady Miasta oraz poczty sztandarowe puławskich szkół. Uczniowie „Piątki” pamiętają i w 160 rocznicę wybuchu powstania, oddają cześć wszystkim uczestnikom.

Wieczna Chwała Bohaterom!

 

Antoni Mocarski

Powrót na początek strony