22 marca Światowy Dzień Wody

22 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Święto to zostało ustanowione w celu podniesienia świadomości, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. Dostęp do wody i sanitariatów został określony przez Zgromadzenie Ogólne (ONZ) w 2010 roku jako prawo każdego człowieka. Obchody święta przyczyniają się do pogłębiania szacunku do wody, która ze względu na swą pozorną dostępność w warunkach klimatu umiarkowanego, często bywa marnotrawiona. Woda to dobrodziejstwo, które dla nas jest czymś codziennym, łatwo dostępnym, oczywistym. Woda po prostu jest!!! A gdyby tak na chwilę zatrzymać wodę, którą się otaczamy? Jesteśmy w stanie wyobrazić sobie taki scenariusz tylko na parę godzin? Gdy w grę wchodzi jakaś krótka awaria wodociągów. Może? Ale na dłuższy okres życia ta wizja kompletnie do nas nie przemawia.

Musimy zdać sobie sprawę z tego, że obecnie ponad miliard osób zamieszkujących naszą planetę nie ma dostępu do czystej wody pitnej. Brak dostępu do wody pitnej to także śmiertelne choroby oraz mniejsze szanse życiowe kobiet i dziewczynek, w innych częściach świata. To one, zgodnie z tradycją mają za zadanie dbać o rodzinę i dom, więc spędzają długie godziny na wędrówkach do studni. Są to godziny, które mogłyby poświęcić nauce lub pracy zarobkowej i wyrwać się z nędzy. Żar lejący się z nieba, kobiety dźwigające ciężkie baniaki, nauka w szkole jako jedna z opcji, a nie podstawowy dziecięcy obowiązek…  Historia jak z innego świata. Dlaczego zatem my, Polacy i Polki, mielibyśmy martwić się o wodę? Co nas to obchodzi?

Po pierwsze, jako mieszkańcy bogatszej, sytej części Ziemi jesteśmy do tego moralnie zobowiązani. Zwłaszcza, że to nasze postępowanie w dużej mierze przyczynia się do wyczerpywania się zasobów wodnych w krajach Globalnego Południa.

Po drugie, sytuacja Polski wcale nie jest wesoła. Jesteśmy dumni z naszych rzek, mokradeł i imponujących jezior, które chcielibyśmy ogłosić jednym z siedmiu nowych cudów świata. Jednak polskie zasoby naturalne są skromne, porównywalne z zasobami Egiptu. Mamy najmniej wody spośród wszystkich krajów europejskich i amerykańskich, a także w porównaniu z wieloma krajami środkowej Afryki czy południowej i środkowej Azji. 

Woda to dobro wspólne, i powinno być dostępne dla wszystkich. Jednak natura nie rozmieściła jej równomiernie.  Dlatego tak ważne jest, aby dbać o nią wspólnie a współpraca na tym obszarze była spójna i zgrana. Gdy zanieczyszczamy wodę, inni nie mogą z niej korzystać, przyczyniamy się do powiększania się kryzysu wodnego.

Światowy Dzień Wody jest dniem, w którym bardziej niż zwykle powinniśmy zastanowić się jak lepiej i mądrzej dbać i oszczędzać wodę.

 

Od czego zacząć?

Wasi koledzy i koleżanki przygotowali wiele propozycji i zmieścili je na ścianach naszej szkoły. Mamy dla was wyzwanie. Od dzisiaj uważnie wędrujcie po korytarzach i łazienkach, czytając w wolnej chwili informacje, które dla was przygotowaliśmy. Oglądajcie uważnie filmiki, które zaproponują wam nauczyciele bo w piątek czeka was małe współzawodnictwo międzyklasowe. Dla wygranych przewidziano nagrody.

Wybierzcie po 2 przedstawicieli klasy i zgłoście ich do czwartku do Sali 51. Konkurs odbędzie się w piątek na 2 lekcji w Sali 51.

Zapraszamy.

Powrót na początek strony