27 września - Światowy Dzień Turystyki

27 września 1979 roku przyjęto Statut Światowej Organizacji Turystyki, który stał się początkiem turystyki globalnej. Święto to ma na celu zauważenie dużej roli turystyki w kształtowaniu społeczności całego globu. Turystyka może wpływać na kulturę, ekonomię i społeczny byt człowieka. Oprócz odpoczynku może być sposobem na promowanie pokoju, zrównoważonego rozwoju, właściwych postaw ludzkich. To święto każdego człowieka, który korzysta z bogactwa przyrodniczego i kulturowego Ziemi. Turystyka wpływa na nasze życie, uczy nas otwartości na inne kultury i pomaga zrozumieć różnorodność świata.

Polska, z jej bogatym dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym, oferuje mnóstwo miejsc, w których można godnie świętować Światowy Dzień Turystyki. Oto kilka propozycji na weekendowe wyjazdy z najbliższymi.

  • Kraków:Starówka, Zamek Królewski na Wawelu, czy Sukiennice to jedne z najbardziej rozpoznawalnych symboli Polski.
  • Warszawa:Odkryj stolicę Polski od nowa, spacerując Traktem Królewskim, odwiedzając Pałac Kultury i Nauki lub uczestnicząc w jednym z licznych warsztatów i prelekcji poświęconych turystyce
  • Wrocław: "Miasto stu mostów" zachwyca zarówno swoją architekturą, jak i klimatem. Warto wziąć udział w rejsie po Odrze czy poszukać krasnali rozsianych po całym mieście.
  • Gdańsk:Morze, piękna starówka i bogata historia. Gdańsk to idealne miejsce, by świętować turystykę, zwłaszcza wzdłuż malowniczego Długiego Targu.
  • Zakopane:Dla miłośników gór i tradycyjnej kultury podhalańskiej. Warto wybrać się na spacer Krupówkami i podziwiać panoramę Tatr.

 

Niezależnie od wybranego miejsca, Światowy Dzień Turystyki to wspaniały powód aby docenić piękno naszego kraju, czy też miejsc bardziej odległych.

 

Powrót na początek strony