„ Katyń … ocalić od zapomnienia”

14 kwietnia 2023 roku w naszej szkole wspominaliśmy ofiary Zbrodni Katyńskiej. To już kolejna uroczystość przygotowana przez nas w ramach ogólnopolskiego projektu „ Katyń … ocalić od zapomnienia” którego celem jest upamiętnienie niemal 22 tysięcy osób skrytobójczo zamordowanych i spoczywających w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni.

Do projektu przystąpiliśmy w 2015 r., kiedy to przed budynkiem szkoły posadzony został Dąb Pamięci, poświęcony Zygmuntowi Gawdzikowi, zaś w holu szkoły odsłonięta została tablica pamiątkowa ufundowana przez Prezesa Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej okręgu lubelskiego, p. Lecha Marczaka .

Podczas uroczystości młodzież klas pierwszych miała możliwość zapoznania się z genezą zbrodni oraz jej ofiarami. Mogła również zrozumieć czym było kłamstwo katyńskie i jakie znaczenia dla naszej tożsamości ma kultywowanie pamięci o takich wydarzeniach, jak wymordowanie przez Sowietów w 1940 roku tysięcy Polaków.

Aby uroczystość zyskała bardziej lokalny, osobisty wymiar Pan Zbigniew Kiełb, pracownik  Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta  przedstawił sylwetki kilku ofiar, które związane były w różny sposób z Puławami.

Zwieńczeniem uroczystości był montaż słowno-muzyczny przygotowany przez młodzież szkolną –nostalgiczne pieśni i wiersze wplecione były w scenki obrazujące najważniejsze momenty związane ze zbrodnią katyńska – wybuch wojny, sowiecką agresję, lata przemilczania i kłamstw w powojennej Polsce, aż po chwile zapomnienia w zabieganej współczesności.

A my za słowami wiersza:

„I tylko p a m i ę ć została

Po tej katyńskiej nocy...

Pamięć n i e d a ł a się zgładzić,

Nie chciała ulec przemocy”

musimy dbać o to, by ta  pamięć nie zaginęła.