LIGA ZADANIOWA Z GEOGRAFII

ZESTAW V

 

z dnia 8 kwietnia 2024

 

 

  1. Opisz motywy działań Palestyńczyków i Izraelczyków podsycające konflikt między narodami w Izraelu oraz wyjaśnij, dlaczego negocjacje pokojowe w tym regionie są bardzo trudne?

 

  1. Wyjaśnij dlaczego w lecie, gdy w Greenwich zegar wskazuje godzinę 11.00 w Londynie, Big Ben bije 12.00.

 

  1. Nizina Chińska oraz Sahara to regiony położone w podobnych szerokościach geograficznych Azji (okolice Zwrotnika Raka), mimo to różnią się zdecydowanie. Scharakteryzuj przyczyny tego zróżnicowania, oraz wymień cechy, jakie odróżniają te regiony świata (np. klimatyczne, gospodarcze, demograficzne).

 

  1. Potężne pasma Andów oraz Kordylierów ciągnących się wzdłuż zachodnich wybrzeży obu Ameryk, wywierają ogromny wpływ na te kontynenty. Dokonaj charakterystyki powstawania tego typu gór i czasu ich powstania. Podaj przykłady gór z tego samego okresu co Andy ale powstałych. Określ, jaki wpływ Andy i Kordyliery wywierają na środowisko przyrodnicze obu Ameryk?

 

  1. Jedną z większych inwestycji PRL-u była budowa kanału Wieprz – Krzna, jednak wiele towarzyszyło temu kontrowersji. Odpowiedz na poniższe pytania:
  2. gdzie jest położony w/w kanał?
  3. w jakim celu tworzy się takie budowle?
  4. czy ta inwestycja przyniosła więcej korzyści czy strat?

 

Powrót na początek strony