My Słowianie – Dzień Integracji Słowiańskiej

W różnych źródłach historycznych wzmianki o Słowianach pojawiają się już w I wieku naszej ery, a chociaż nie do końca wiadomo, z której części Europy się wywodzimy, to współcześnie stanowimy najbardziej liczną grupę ludności indoeuropejskiej w Europie. Choć różnie toczyły się losy naszych narodów, jednak łączy nas nie tylko podobieństwo języka czy kultury, ale także wspólne potrzeby i marzenia, a wśród nich pragnienie bezpiecznego i spokojnego życia oraz bycia we wspólnocie. Dlatego zrodził się pomysł, aby nie tylko pokazać łączące nas sprawy, ale przede wszystkim aby się bliżej poznać i wspólnie spędzić czas. Dobrą okazją stał się obchodzony w naszej szkole po raz pierwszy Dzień Integracji Słowiańskiej. Każdy znalazł tu coś dla siebie, ponieważ można było dowiedzieć się różnych ciekawostek o sąsiadujących z sobą krajach (Polsce, Białorusi i Ukrainie), posłuchać pięknego wykonania „Dobryj ranok, Ukraino”, a nawet spróbować lokalnych i narodowych przysmaków. Szczególnym powodzeniem cieszyły się słone pączki i kwas chlebowy. Spotkanie zakończyło się wspólnym posadzeniem roślinności w specjalnie stworzonej „Strefie sPokoju”, która ma się stać miejscem wytchnienia i relaksu. Mamy nadzieję, że akcje takie jak ta oraz stworzone właśnie miejsce odpoczynku sprawią, że wszyscy nasi zagraniczni uczniowie poczują się u nas mile widziani, jak w wielkiej słowiańskiej rodzinie.

Powrót na początek strony