Narodowe Czytanie 2023

W tym roku akcja Narodowe Czytanie przebiegała w naszej szkole dwuetapowo. W pierwszym etapie, który odbył się na początku września, uczniowie czytali „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej w klasach. Natomiast 25 września odbył się etap drugi, w którym uczniowie z klas 1ap, 2ap, 2gp oraz 3cp przygotowali spektakl telewizyjny opowiadający o „Nad Niemnem” , wyjaśniający jego problematykę oraz komentujący wybrane wątki w oparciu o lekturę fragmentów utworu.
Przedstawienie zaprezentowano na puławskim Skwerze Niepodległości. Nie była to lokalizacja przypadkowa, ponieważ niepodległość była ideą niezwykle ważną dla Orzeszkowej, jej poświęciła spokojne życie i swój majątek, biorąc udział w powstaniu styczniowym. Ponadto piękne okoliczności przyrody nastrajały odpowiednio do obioru utworu – natura jest przecież niezwykle istotnym elementem powieści, o czym uczniowie mieli okazję się przekonać. Prowadzący położyli duży nacisk na aktywizację publiczności, prowokując do swobodnych wypowiedzi, zadając pytania quizowe oraz przeprowadzając grę ruchową.
Zgodnie uczestnicy wydarzenia doszli do wniosku, ze „Nad Niemnem” jest powieścią o pamięci: o świadomości tego, że żyjemy dla przyszłości, ale także świadomości, że w nas żyje przeszłość. Ponadto jest także powieścią o podobieństwach, niezależnie od statusu materialnego i społecznego, oraz o tym, że nawet pomimo różnic możemy wspólnie działać, jeżeli tylko otworzymy się na siebie.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli u dział w akcji oraz włączyli się w przygotowania!
Zapraszamy również do obejrzenia relacji ze spektaklu