PODRÓŻOWANIE TO TEŻ EDUKACJA

Jeśli myślicie, że Wysoka (1050 m.n.p.m.) jest niska i nieatrakcyjna, to się mylicie. To najwyższy szczyt Pienin, a zdobycie jej po deszczu, a potem zejście wymaga odwagi i umiejętności. Urokliwy Wąwóz Homole, szemrzący strumyk, tajemnicze Kamienne Księgi urzekają swoim pięknem i uzasadnią wysiłek. Trzeba uważać, żeby nie skręcić nogi i należy pomagać pokonującym wzniesienia. A trudności integrują, więc nawet w grupie przedstawicieli aż pięciu różnych klas trzecich naszego liceum na górskim szlaku dominowała chęć współpracy. Towarzyszyła nam dobra pogoda, a deszcz padał wtedy, gdy piliśmy ciepłą herbatę w schronisku Pod Durbaszką.

Kolejne odkrycie to fakt, że żupan to nie tylko staropolski męski strój, ale też urzędnik. Był nim między innymi Emeryk Zapoly – jeden z właścicieli zamku w Niedzicy. Warto dotrzeć na zamkowe wzgórze i zapoznać się z ciekawą historią zamku o malowniczej bryle.

 Sporą dawkę wiadomości kryje historia powstania najwyższej w Polsce zapory ziemnej. Dodajmy do tego tragiczne zdarzenia, które dotknęły m.in. rodziny łemkowskie, co przywołuje zwiedzanie kościoła w Szlachtowej z carskimi wrotami oraz ikonostasem i już wiadomo, że szkolne wycieczki to spora dawka wiadomości podanych lub przypomnianych w inny niż w szkole sposób.

Nauce musi towarzyszyć odpoczynek, a nie ma na to lepszego miejsca niż największy w Polsce park rozrywki w Zatorze.  Energylandia zapewnia 6 stref zabawy. Najatrakcyjniejsze znajdują się w części ekstremalnej, ale można też relaksować się w kinie czy wyciszonych salach teatralnych.

Polecamy!

Powrót na początek strony