Spektakl w teatrze Osterwy w Lublinie

Uczniowie klasy  maturalnej 4dp wybrali się do Lublina do teatru Osterwy na spektakl

''Sonata kreutzerowska'' na Małej Scenie.

Monodram Daniela Salmana - aktora teatru powstał w ramach projektu Demokreacje.
Dziś nie sposób nie czytać "Sonaty Kreutzerowskiej" Lwa Tołstoja w oderwaniu od kontekstu kulturowego, debaty politycznej i społecznej, gdzie tematy płciowości, sposobu jej wyrażania, walki o prawa, zmagania się z pełnionymi przez nas rolami w społeczeństwie czy w relacjach partnerskich są na pierwszych stronach gazet i w naszych sercach. Napisana w 1889r. "Sonata Kreutzerowska" nie tylko nie jest archaiczna, ale jest arcydziełem, w którym można się przejrzeć, wręcz należy się przeglądać by zacząć rozumieć dziś siebie. Jeśli   twórcy spektaklu żyjący w dzisiejszym świecie z wypiekami i wewnętrznym poruszeniem zmagają się z pytaniami, do których namawia nas Tołstoj, to wierzę  głęboko, że dla młodego  widza było to równie owocne.

Po spektaklu przeszliśmy ulicami Lublina i natknęliśmy się na Placu  Litewskim na portal łączący nas z mieszkańcami Kijowa. Pozdrowiliśmy ich machaniem i przesłaliśmy buziaki. Dziwne uczucie: staliśmy na przeciwko siebie  byliśmy tak blisko i jednocześnie tak daleko.

Powrót na początek strony