Światowy Dzień Ochrony Środowiska

Dziś obchodzimy jedno z najważniejszych ekologicznych świąt w roku czyli Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Wydarzenie celebrowane jest w ponad 100 krajach.
Wszystko zaczęło się od Konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku, podczas której Zgromadzenie Ogólne ONZ zebrało się po raz pierwszy, aby poruszyć kwestie dotyczące ochrony środowiska naturalnego.
Uczniowie naszej szkoły wykonywali plakaty, odbyły się ciekawe zajęcia w klasach II i III liceum na których młodzież rozwiązywała geograficzny Escape Room dotyczący tego tematu, a także testowała swą wiedzę jednocześnie bawiąc się przy tym nauką.
Tegoroczna kampania koncentruje się na zagadnieniach związanych z renaturyzacją gruntów, pustynnieniem i odpornością na suszę. „Nasza ziemia. Nasza przyszłość. Jesteśmy Re:Generacją (#GenerationRestoration)” to hasło przewodnie obchodów w 2024 roku.
Zachęcamy Was do poszerzenia wiedzy na temat problemu zaśmiecania mórz, oceanów i lasów odpadami tworzyw sztucznych, nadmiernego wykorzystywania wody, czy wycinania lasów. W tym wyjątkowym dniu pomyślmy o tym co każdy z nas może zrobić, aby chronić środowisko naturalne?
Zacznijmy od małych kroków i oczyśćmy swoje najbliższe otoczenie. Pamiętajmy, że środowisko naturalne jest domem dla milionów żyjących istot i dbanie o nie powinno stanowić najwyższy priorytet dla nas wszystkich.
Autor „Małego Księcia” Antoine de Saint-Exupéry, bardzo celnie zauważył, że  ,,Ziemi nie odziedziczyliśmy po naszych rodzicach, ale wypożyczyliśmy ją na chwilę od naszych dzieci….’’
Pamiętajmy o tym przesłaniu nie tylko dzisiaj, celebrując Światowy Dzień Ochrony Środowiska, ale również na co dzień dokonując świadomych wyborów konsumenckich oraz przyjmując współodpowiedzialność za otaczający nas ekosystem.

Sprawdź się co wiesz o ochronie środowiska

Link do ankiety

Powrót na początek strony