Wycieczka Pieniny - Energylandia

Klasy 1cp i 1ep w dniach: 22-24.05.2023r. udały się na wycieczkę krajoznawczą w Pieniny. Dzień pierwszy rozpoczął się od zwiedzania malowniczo położonego zamku w Niedzicy. Uczniowie zapoznali się z historią zamku, jego właścicielami i krążącymi legendami.Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie zapory wodnej w Czorsztynie. Tam uczestnicy wyjazdu zdobyli wiedzę dotyczącą historii powstania zapory, jej parametrów i znaczenia dla regionu.Wdrożeniem do wędrówki szlakiem górskim był spacer na taras widokowy w Szlachtowej, skąd można było podziwiać panoramę Pienin oraz miejscowości przyległych do Szczawnicy. Dzień drugi obejmował trasę wędrówki od Wąwozu Homole w Jaworkach na Górę Wysoką (1050 m n.p.m.) , schronisko pod Durbaszką i Palenicę (719 m n.p.m.). Skąpani w słońcu, soczystej zieleni w towarzystwie szemrzącego strumienia wędrowcy pokonywali coraz wyższe wzniesienia. Widoki i wrażenia były niezapomniane. 12 km marsz, wspólne trudy integrowały grupę i tak w dobrej atmosferze i wyśmienitych humorach licealiści dotarli do wyciągu krzesełkowego na Palenicy, skąd zjechali do Szczawnicy . To jednak nie był koniec atrakcji, ponieważ uczestników czekał jeszcze spływ pontonami po Dunajcu. Grupy wyruszyły ze Sromowców Średnich, a zakończyły trasę po przepłynięciu 18 km w Krościenku nad Dunajcem. Rafting okazał się niezwykłą przygodą, świetną zabawą i niezapomnianą lekcją poznawania pienińskiej przyrody i krajobrazu. Sternicy podczas spływu w rwących nurtach polsko-słowackiej rzeki przekazywali informacje o mijanych szczytach, historii regionu, legendach, florze i faunie Pienińskiego Park Narodowego. Dzień trzeci upłynął w Parku Rozrywki Energylandia w Zatorze, gdzie poszukiwacze skrajnych emocji i dużej dawki adrenaliny pokonywali ekstremalne atrakcje przygotowane przez organizatorów.

Powrót na początek strony